Z Ruby po řece Yukon

Dnes ráno jsme měli možnost opět vidět Vencu a vyslechnout si co si za poslední dny zažil. Situaci se stanem přikládám níže ve videu.

Svou chvíli úzkosti a silné psychické nepohody si zažil za McGrath, kde se zmínil, že kdyby se to stalo před McGrath, tak závod ukončí. Tentokrát ale neměl na vybranou, jelikož se nacházel na místě, kde jiná cesta, než pokračovat dál nebyla a my s Vencou teď slavíme a jsme velmi pyšní, že se dostal až tak daleko, v tak nelehkých podmínkách!!!

Když jsme s ním mluvili, tak si zrovna připravoval lyže a jelikož byl v Ruby sám, měl věci rozházené po pokoji a snažil se je nějak zorganizovat. Na Ruby poobědval Burger a hranolky, jen pro představu noc na Ruby stojí 200$, proto si odpouští větší odpočinek a ráno se hned vydal dál. (Samozřejmě úplně chápeme výši té ceny).

V plánu bylo vyrazit v 7 ráno na řeku Yukon, kde bude putovat dalších několik dní. Podmínky na řece budou zase úplně jiné než v kopcích, vlhkost jen prohloubí mrazivé teploty a silnější vítr budeme doufat, že bude foukat do zad. Teploty jsou v noci a ráno mrazivé kolem -30–35 °C, ale je slunečno.

Před dvěmi lety touto dobou se Venca rozhodl ukončit svůj závod.

Stál jsem tam skloněnej a zapřenej v hůlkách, a brečel jsem jak malý dítě. Nešlo to zastavit. Nechápal jsem co se to semnou děje. Když jsem to dokázal ovládnout a zastavit, tak se mi strašně ulevilo a najednou do mně vstoupil nádherný klid. Sedl jsem si na saně a myslel jsem na svou rodinu, na moje malý kluky, jak někde blbnou a lítaj. Na mou milovanou ženu. Jak se smějou, jak se radujou. Najednou jsem věděl, stejně jako Forrest, že nevím proč bych měl jít dál, když mám tenhle poklad doma“.

Zde si můžete přečíst jeho report z roku 2022:

Chceckpoint Galena je vzdálený dlouhých 80 km, uvidíme, jestli se Vencovi podaří zvládnout tentokrát už rovinatější terén v jednom dni.

Když jsem četla report ITI dobrovolníků, kdy se zmiňují o tom, co si jeden závodník na trati mezi Ruby a Galena zažil, tak si mi svírá žaludek. Závod psích spřežení je již před všemi ITI závodníky a tudíž i skůtraři, kteří v podstatě vytvářeli stopu a pevný trail. V těchto větrných podmínkách je trail rozfoukaný a je velmi težké se orientovat, zejména v nočních hodinách. V dalším příspěvku, vedoucí závodníci napsali, že si prožili velmi silný okamžik pláče, byly to tak přísné podmínky v úseku mezi Little Mountain a Koyuk, že vlastně litovali, že se na tento úsek vydali. Jakmile se závodníci dostanou na pobřeží, vítr zde dosahuje extrémních rychlostí a je téměř nadlidské v takových podmínkách pokračovat.

Venca je momentálně na trati a zřejmě v úseku, kde jsou podmínky mnohem přívětivější, a tak nezbývá jen doufat, že tomu tak zůstane i nadále.

Sdílejte

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *