Cardiolab – Klíče k tělu

Hanka a Michal Štefaničovi

To si takhle jednou točím pivo u nás na baru na Mácháči, když v tom vejde už od pohledu sympatický pár. Nejen, že sympaticky vypadal, on i velice sympatický byl. Michal a Hanka Štefaničovi. Když jsme tam u toho baru stáli a povídali si, neměl jsem sebemenší tušení, že ten pán, Michal, mě jednou bude trápit na běžícím pásu a odhalí mi nějaká tajemství mého těla. Hanka, žena jeho, rozumí především srdci a sportovnímu lékařství. A spolu dohromady mají sportovně-kardiologickou laboratoř Cardiolab.

Jednoduše řečeno mají klíč k vašemu tělu a zdravém duchu v něm.

Ač jsem přírodního typu a pozorně naslouchám svému tělu, lákalo mě se podívat pod pokličku čísel a reality. Proto jsem si domluvil schůzku v Cardiolab, abych si po osmnácti letech zase vyzkoušel zátěžové testy. Naposled jsem se takto zatěžoval za dob, kdy jsem reprezentoval rodnou hroudu v triatlonu. Nikdy jsem z toho moc neměl a výsledkům jsem pořádně nerozuměl. Ale časy se mění a v Cardiolab tomu bylo úplně jinak.

Špičkové vybavení, a hlavně přístup Michala a Hanky. Michal byl reprezentantem v moderním pětiboji a oba jsou sportovci tělem i duší, takže znají pohled i ze strany sportovce. Nejen vědce, co vám sype čísla na stůl. Já jsem vůbec nevěděl, co moje tělo ukáže. Zajímalo mě především, jak umí mé tělo využívat tuky k získávání energie a za jakých tepů odpočívá a za jakých už trénuje. To vše jsem zjistil, a i hodně navíc.

Na to, že trénuji průměrně deset hodin týdně, jsem byl mile překvapen. Je to skoro jako za mladých repre let. A hlavně důležitá věc, že mé tělo využívá primárně tuky k získávání energie při nižších intenzitách. To se bude na Aljašku hodit. Zjistil jsem opravdu spousty věcí. Třeba i to, že mám velice slaboučký kotník a dlouhý a pomalý krok.

Je to super, když znáte, jak zhruba funguje vaše tělo a jak získává energii. Jak se chová při zátěži a jak se chová, když odpočívá.  Jak se chová tělo, je dobrá znalost, kterou je dobrý mít. A to není důležitý jen pro sportovce, ale i pro normálního člověka. Spousty lidí chce například hubnout, ale o svém těle neví nic. Ale za to by mohli psát kroniku různých a šílených diet.

Děkuju Michalovi a Hance, že mi po odkryli pokličku mého těla a já mu rozumím zase o něco více.

Xterra Most – Jan Venca Francke

Sdílejte

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *